Pracujemy od 7:00 do 21:00.

Jak wyprać rolety?

22.12.2019

Materiałowe rolety na okna to doskonały pomysł. Tego rodzaju osłony okienne docenimy szczególnie latem, gdy wysokie temperatury oraz nadmiar padających promieni słonecznych potrafi nam utrudnić codzienne funkcjonowanie. Rolety okienne skutecznie chronią również prywatność domowników. Są nieocenione, gdy mieszkamy na parterze lub w blokach na osiedlu mieszkalnym. Wadą rolet z materiału może być jednak to, że stosunkowo łatwo się brudzą. Czy możemy je wyczyścić bez ryzyka uszkodzenia materiału? Oczywiście, że tak! Trzeba jednak wiedzieć, jak odpowiednio się do tego zabrać. Poniżej przedstawiamy sprawdzone wskazówki.

Spis treści:

  • Delikatne czyszczenie rolet

  • Mycie rolet detergentem

  • Odkurzanie rolet okiennych

 Z poradnika dowiesz się, jakich detergentów używać do czyszczenia rolet, czy regularne odkurzanie rolet ma znaczenie oraz czy można prać rolety w pralce.

Delikatne czyszczenie rolet

Czyszczenie rolet wbrew pozorom nie jest kłopotliwe. Najważniejsze jest jednak to, aby dobór metody czyszczenia precyzyjnie dopasować do materiału, z jakiego została wykonana roleta. Przeważnie rolety okienne są pokryte specjalną warstwą, która odpowiada za sposób ich użytkowania.

Rolet nie powinno się prać w pralce ani prasować! Chyba, że instrukcja producenta stanowi inaczej. Najlepiej do czyszczenia osłony okiennej stosować suchą szmatkę lub wilgotną ściereczkę z miękkiego materiału, np. mikrofibry. Pomocna będzie także gumka do mazania, która pozwoli na usunięcie drobnych zabrudzeń z materiału.

Jeżeli zabrudzenie na rolecie nie jest duże i po prostu wynika z jej codziennego użytkowania, przeważnie nie ma konieczności, aby zdejmować tkaninę z rurki czy uchwytów. W takich przypadkach okienną roletę czyścimy przymocowaną bezpośrednio do ściany lub skrzydła okna. Dzięki temu nie narażamy się na jakiekolwiek trudności mające związek z ponownym montażem żaluzji.

Mycie rolet detergentem

Przeważnie wilgotna ściereczka pozwala na skuteczne usunięcie zabrudzenia. Jeśli jednak jest ono bardzo uporczywe, możemy dodatkowo zastosować łagodny detergent, np. płyn do mycia naczyń. Plamy na roletach kuchennych najczęściej powstają z tłuszczu, więc płyn skutecznie się z nimi rozprawi. Pamiętajmy, aby stosować detergent ostrożnie, aby na rolecie nie pojawiły się zacieki czy odbarwienia.

Najlepiej początkowo wypróbować środek w niewidocznym miejscu. Jeśli pomyślnie przejdzie próbę, wtedy możemy decydować się na mycie plam. Ważne, aby pozostawić roletę rozwiniętą aż do momentu, gdy będzie całkowicie sucha! Nie zwijamy jej, ponieważ nawet lekko wilgotna roleta może być dobrym środowiskiem do rozwoju pleśni.

Odkurzanie rolet okiennych

Kluczowe jest odkurzanie rolet okiennych. Gdy chcemy odświeżyć naszą osłonę, stosujemy po prostu odkurzacz. Podczas cotygodniowego sprzątania, korzystamy ze szczotkowej końcówki i odkurzamy roletę na niewielkim ssaniu

Warto również decydować się na mycie rolet podczas słonecznej pogody. Łatwiej dostrzeżemy wszelkie zabrudzenia, a dodatkowo nasza roleta znacznie szybciej wyschnie.

Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji