Pracujemy od 7:00 do 21:00.

Jak wyczyścić rolety? Praktyczne porady jak czyścić rolety plisowane

22.12.2019

Rolety materiałowe to świetne rozwiązanie na przesłonięcie okien, cechujące się duża praktycznością. Wraz z upływem czasu, rolety ulegają różnym rodzajom zabrudzeń i wymagają od nas regularnego czyszczenia. Czyszczenie rolet jest bardzo proste, a wykonywane systematycznie, z pewnością wydłuży żywotność przesłon okiennych. Niezależnie od tego, jaki typ rolet posiadasz w swoim mieszkaniu, przy pomocy kilku wskazówek możesz wyczyścić je samodzielnie, bez większego wysiłku i ponoszenia kosztów. Jak wyczyścić rolety? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Jak wyczyścić rolety dzień noc?
  • Jak wyczyścić rolety zwijane?
  • Jak wyczyścić rolety materiałowe?
  • Jak wyczyścić rolety materiałowe z pleśni?
  • Jak wyczyścić rolety w kasecie?
  • Jak wyczyścić rolety plisowane?
  • Jak wyczyścić rolety okienne?
  • Jak wyczyścić rolety z much?

We wpisie dowiesz się, jak wyczyścić rolety dzień-noc, zwijane i materiałowe. Dowiesz się także, jak wyczyścić rolety z pleśni, jak wyczyścić rolety w kasecie, rolety plisowane, oraz jak wyczyścić rolety okienne z much.

Jak wyczyścić rolety dzień noc?

W pielęgnacji rolet dzień-noc, należy skupić się na ich regularnym odkurzaniu. Zbyt rzadkie odkurzanie tkaniny rolety, może powodować trwałe zabrudzenia. Specyfika rolet dzień-noc polega na zastosowaniu dwóch rodzajów materiału, o różnym poziomie krycia. Trudniejsze zabrudzenia rolety wykonanej z materiału kryjącego o gęstym splocie, należy czyścić za pomocą wilgotnej, miękkiej szmatki, bez ściągania rolet z okna. Delikatną tkaninę transparentną, czyścimy bardzo ostrożnie aby nie uszkodzić materiału.

Jak wyczyścić rolety zwijane?

Rolety zwijane należy czyścić w pozycji pionowej, gdy są one zawieszone na oknie. Demontaż niektórego typu rolet jest niewskazany, ponieważ może on prowadzić do złego ponownego złożenia mechanizmu i trwałego uszkodzenia rolety. Należy odkurzać nie tylko powierzchnię tkaniny, ale także mechanizm rolety zwijanej. Możemy do tego wykorzystać odkurzacz, z końcówka wyposażoną w miękkie włosie.

Jak wyczyścić rolety materiałowe?

Rolety materiałowe należy czyścić delikatnie, wykonując ruchy płynne i zgodne z kierunkiem ułożenia włókien materiału. Jeżeli na rolecie pojawiły się plamy, należy je wyczyścić za pomocą miękkiej szmatki, starając się unikać miejscowego i gwałtownego szorowania. Może ono prowadzić do odkształcenia i naciągania tkaniny. Unikajmy stosowania detergentów, które mogą wpłynąć na odbarwienie rolety.

Jak wyczyścić rolety materiałowe z pleśni?

Pleśń, może pojawić się na rolecie przesłaniającej okno w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności. Zwinięcie wilgotnej rolety i pozostawienie na dłuższy czasu w tej pozycji, może prowadzić do powstania pleśni. Do wyczyszczenia rolety materiałowej z pleśni, niezbędny będzie roztwór ciepłej wody z płynem do mycia naczyń lub płynem do prania delikatnych tkanin. Tkaninę należy czyścić miękką gąbką lub małą szczoteczką z miękkim włosiem, aż do momentu usunięcia nalotu z pleśni.

Jak wyczyścić rolety w kasecie?

Czyszcząc roletę w kasecie, nie należy zapominać o odkurzeniu samej kasety i mechanizmu rolety. Kasetę warto regularnie myć wilgotną ściereczką, aby pozbyć się osadzających się na niej kurzu i innych zabrudzeń. Kaseta skutecznie zabezpiecza tkaninę rolety w ciągu dnia i przyczynia się do przedłużenia jej żywotności. 

Jak wyczyścić rolety plisowane?

Niektóre rodzaje rolety plisowanej można prać. Dotyczy to zwłaszcza plisy okiennej wykonanej z materiału syntetycznego jak np. poliester. Roletę plisowaną należy ściągnąć z okna i zanurzyć w misce wypełnionej wodą, oraz płynem do naczyń lub proszkiem do prania. Dbamy o to, aby woda z płynem dostała się w każdy zakamarek rolety. Następnie płuczemy roletę czystą wodą i wyciskamy jej nadmiar z tkaniny. Wilgotną i zwiniętą roletę wieszamy na oknie i pozostawiamy do wyschnięcia.

Jak czyścić rolety plisowane – podpowiadamy

Zdecydowałeś się na zakup rolet plisowanych i stajesz przed pytaniem jak czyścić rolety plisowane? Niektóre rodzaje takich rolet można prać. Dotyczy to przede wszystkim materiałów poliestrowych. Należy ściągnąć ją z okna i zanurzyć w wypełnionej wodą misie lub w wannie. Kolejno warto dodać płyn do naczyń lub proszek do prania, a roztwór powinien dostać się w każdy zakamarek rolety. Po wypraniu roletę płuczemy czystą wodą i wyciskamy nadmiar. Rozwieszamy do wyschnięcia i gotowe! Ciesz się czystymi oknami. 

Jak wyczyścić rolety okienne?

Rolety okienne, które są dodatkowo zabezpieczone impregnatem lub specjalną gumowaną warstwą zaciemniającą, nie można prać ani czyścić z użyciem dużej ilości wody. Może to prowadzić do zniszczenia tkaniny i utraty właściwości zaciemniających. Rolety tego typu czyścimy suchą szmatką lub za pomocą odkurzacza.

Jak wyczyścić rolety z much?

Jak czyścić rolety z plam po owadach? Delikatną tkaninę możemy wyczyścić za pomocą miękkiej ściereczki i rozcieńczonego wodą, płynu do mycia naczyń. Trudniejsze do zmycia plamy np. po odchodach owadów, należy usunąć za pomocą roztworu wody i octu rozcieńczonych w proporcji 1:1. Warto sprawdzić, czy roztwór nie pozostawia plamy i przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu rolety.

Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji