Zapraszamy na zakupy.

Jak wyczyścić rolety?

22.12.2019

Rolety okienne bez wątpienia są stylowym dodatkiem do wnętrz. Nie tylko cechują się ponadprzeciętną funkcjonalnością, stanowiąc ochronę przed nadmiernym słońcem, ale także ozdabiają wnętrza. Aby jednak cieszyły nas swoją estetyką, musimy o nie odpowiednio zadbać. Regularne odkurzanie jest kluczowe, ale niewystarczające. Jak wyczyścić rolety? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  • Domowe sposoby czyszczenia rolet 

  • Jak wyczyścić rolety materiałowe?

Z poradnika dowiesz się, jakie są skuteczne domowe sposoby na to, aby wyczyścić rolety. Podpowiadamy również, jak czyścić rolety materiałowe, aby nie uszkodzić tkaniny. 

Domowe sposoby czyszczenia rolet 

Istnieje wiele domowych sposobów na to, aby zadbać o blask naszych rolet i przywrócić im estetyczny wygląd. Prawdę mówiąc, rolety wykonane z tkaniny nie są trudne w utrzymaniu w czystości. To jeden z powodów, dla których są tak popularne. Ważne jest jednak to, aby czyszczenie rolet materiałowych odbywało się systematycznie. W porównaniu z żaluzjami, rolety można czyścić na mokro. Zanim jednak podejmiemy się tego zadania, musimy dokładnie je odkurzyć. W tym celu używamy specjalnej końcówki do odkurzacza oraz nastawiamy sprzęt na minimalne ssanie, by nie uszkodzić rolety.

Co jest potrzebne do czyszczenia rolet? Te osłony okienne czyścimy za pomocą wody wymieszanej z octem oraz miękkiej szmatki z mikrofibry. Jeśli zabrudzenia są niewielkie, możemy także wykorzystać gumkę do mazania, którą delikatnie pocieramy brud. Najlepiej jest wykonać test w niewidocznym miejscu, aby sprawdzić, czy gumka nie pozostawia śladów na tkaninie. 

Czyszczenie rolet okiennych przeprowadzamy na rozwiniętych, ale nie zdemontowanych roletach. Pamiętajmy, że po czyszczeniu, okienne rolety pozostawiamy rozwinięte, aby mogły one naturalnie wyschnąć. Zaleca się ich kompleksowe czyszczenie podczas słonecznych dni. Co istotne, jeśli zwiniemy roletę, która jest nawet lekko wilgotna, możemy mieć pewność, że rozwinie się na niej pleśń!

Jak wyczyścić rolety materiałowe?

W ofercie mamy do wyboru naprawdę wiele różnorodnych rolet. Sporą popularnością cieszą się rolety materiałowe. Jeśli zdecydowaliśmy się właśnie na nie, musimy o nie zadbać. Czy rolety materiałowe można prać w pralce? Tak naprawdę przede wszystkim musimy stosować się do zaleceń producenta. Zdarza się, że pranie rolet jest możliwe, jednak w najniższej temperaturze, czyli 30 stopni Celsjusza i koniecznie bez wirowania. Jeśli producent tego nie zaleca, nie pierzemy rolet materiałowych w pralce! 

Najbezpieczniej jest przecierać rolety lekko nasączoną miękką ściereczką. Mieszanina wody z octem jest sprawdzonym rozwiązaniem, jednak roletę można wyczyścić również wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Roletę pozostawiamy do wyschnięcia na oknie w pozycji pionowej. 

Aby rolety na długo zachowały swój pierwotny wygląd, pamiętamy przede wszystkim o ich regularnym odkurzaniu. Najlepiej robić to raz w tygodniu przy okazji porządków. Możemy wykorzystać odkurzacz lub specjalne szczotki.

Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji