Pracujemy od 7:00 do 20:00.
01.05.2023

Czy trzeba ściągać moskitiery na zimę?

W okresie wiosennym i letnim często sięgamy po moskitiery, które przynoszą ulgę nie tylko mieszkańcom obszarów bliskowodnych, ale też tym, którzy są zmęczeni natrętnymi komarami, czy muchami. Zimą, gdy jest zdecydowanie mniej owadów, moskitiery nie są już potrzebne, dlatego zaczynamy się zastanawiać, czy ujemne temperatury nie będą stanowiły zagrożenia dla naszej siatki. Czy zdejmować moskitierę na zimę? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Czy trzeba zdejmować moskitiery na zimę?

Moskitiery ramkowe – budowa i konserwacja

Moskitiery ramkowe charakteryzują się prostą i funkcjonalną budową, która składa się z ramy, siatki przeciw owadom oraz elementów mocujących. Rama zwykle jest wykonana z aluminium, drewna lub tworzywa sztucznego. Siatka została zamocowana do ramy za pomocą specjalnych zatrzasków lub klipsów, co ułatwia wymianę na nową w razie uszkodzenia.

Konserwacja moskitiery ramkowej jest stosunkowo prosta, ale niezbędna dla utrzymania jej funkcjonalności i estetyki. Należy regularnie czyścić siatkę, aby usunąć wszelki kurz i brud, co można wykonać za pomocą miękkiej szczotki lub szmatki oraz delikatnych środków czyszczących.

Przegląd ramy i elementów mocujących pozwoli na sprawdzenie, czy wszystkie części są nienaruszone i właściwie zamocowane. W razie potrzeby można dokonać naprawy lub wymiany poszczególnych elementów, aby moskitiera dalej skutecznie chroniła przed owadami.

Dlaczego warto zdemontować moskitiery na zimę?

Zdejmowanie moskitier na zimę może przynieść kilka korzyści, zarówno dla samej moskitiery, jak i dla nas samych. Oto niektóre z nich:

 • Ochrona moskitiery przed uszkodzeniem — zimowe warunki pogodowe, takie jak śnieg, mróz czy silny wiatr, mogą wpłynąć na trwałość moskitiery, powodując jej uszkodzenie lub deformację. Zdejmowanie na zimę pozwala na przedłużenie jej żywotności.
 • Więcej światła — zimą, kiedy dni są krótkie i mniej słoneczne, każde dodatkowe źródło światła jest na wagę złota. Zdejmując moskitierę, można uzyskać więcej naturalnego światła wpadającego przez okna.
 • Czas na konserwację moskitiery — zdejmowanie moskitiery na zimę pozwala na przeprowadzenie konserwacji, naprawy lub wymiany siatki w przypadku uszkodzenia. Można również sprawdzić i w razie potrzeby wymienić elementy mocujące.

Wady zdejmowania moskitier na zimę

Chociaż zdejmowanie moskitier na zimę ma swoje zalety, warto również rozważyć potencjalne wady tego rozwiązania:

 • Dodatkowa praca — zdejmowanie i ponowne montowanie moskitier to dodatkowe obowiązki, które mogą być uciążliwe dla niektórych osób, zwłaszcza jeśli mają wiele okien z moskitierami.
 • Przechowywanie — po zdjęciu moskitier na zimę, trzeba znaleźć miejsce na przechowanie. Jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, może to stanowić wyzwanie.
 • Utrata ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza — moskitiery, oprócz zabezpieczania przed owadami, mogą również stanowić pewną barierę dla drobnych zanieczyszczeń powietrza, takich jak kurz czy pyłki. Zdejmując je na zimę, tracimy tę dodatkową ochronę.
 • Potencjalne straty energii — w niektórych przypadkach mogą nieznacznie przyczynić się do poprawy izolacji termicznej, szczególnie jeśli są szczelnie dopasowane do ram okiennych. Zdejmując je na zimę, możemy nieco zwiększyć straty energii.
 • Ryzyko uszkodzeń podczas demontażu i montażu — zdejmowanie i montowanie moskitier niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia ich elementów, takich jak rama czy siatka, co może wpłynąć na ich funkcjonalność.

Ostatecznie decyzję, czy zdejmować moskitierę, najlepiej podjąć analizując wszystkie wady i zalety. Nie ma konieczności zdejmowania, ale warto to rozważyć w kontekście potencjalnych korzyści lub wad.

Dobry czas na czyszczenie moskitier okiennych

Idealny czas na czyszczenie moskitier okiennych przypada na przełom sezonów, gdy przyroda się uspokaja, a temperatury są umiarkowane. Wczesna wiosna, tuż przed nadejściem cieplejszych dni i sezonu owadów, to doskonały moment na usunięcie kurzu i brudu zgromadzonego w okresie zimowym.

Z kolei późne lato lub wczesna jesień są odpowiednie na pozbycie się osadu powstałego podczas intensywnej eksploatacji moskitiery w sezonie letnim. Regularne czyszczenie moskitier okiennych zapewni ich estetyczny wygląd oraz długotrwałą ochronę przed dostawaniem się owadów do wnętrza domu.

Demontaż moskitiery na zimę — jak zrobić to sprawnie?

Jeśli zdecydujesz się zdejmować moskitiery na zimę, postępuj z poniższymi wskazówkami:

 1. Przygotuj się — zbierz niezbędne narzędzia, takie jak śrubokręt, szczotka czy miękka szmatka, oraz upewnij się, że masz wystarczającą ilość miejsca do pracy.
 2. Oczyść moskitierę — przed demontażem wyczyść ją z kurzu i brudu, używając miękkiej szczotki lub szmatki oraz delikatnego środka czyszczącego. Pozwoli to na bezpieczne przechowywanie przez zimę.
 3. Sprawdź sposób mocowania — zapoznaj się z instrukcją montażu i demontażu, aby dowiedzieć się, jak ją prawidłowo zdjąć. Moskitiery mogą być mocowane na różne sposoby, np. za pomocą zatrzasków, klipsów czy zawiasów.
 4. Uważnie zdejmuj moskitierę — delikatnie odkręć lub odczep elementy mocujące, a następnie zdejmij moskitierę z okna. Staraj się nie uszkodzić ramy ani siatki podczas tego procesu.
 5. Oznacz moskitierę — jeśli zdejmujesz wiele moskitier, oznacz każdą z nich, np. za pomocą taśmy klejącej i pisaka, aby wiedzieć, która moskitiera pasuje do którego okna. Ułatwi to ponowny montaż wiosną.
 6. Przechowuj moskitierę — znajdź odpowiednie miejsce do przechowywania na zimę, najlepiej w suchym i ciepłym pomieszczeniu. Upewnij się, że moskitiera nie będzie narażona na wilgoć, co mogłoby prowadzić do pleśni czy korozji.
 7. Planuj montaż na wiosnę — zaplanuj ponowne zamontowanie na wiosnę, kiedy zaczynają się pojawiać owady, a temperatury na zewnątrz są umiarkowane.

Czy zdejmować moskitiery na zimę? Podsumowanie

Dbałość o ramę i siatkę moskitiery okiennej, zarówno podczas eksploatacji, jak i w okresie przechowywania, jest kluczowa dla zachowania ich funkcjonalności oraz estetycznego wyglądu. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się zdejmować moskitiery na zimę, pamiętajmy o regularnym czyszczeniu, dokładnym demontażu oraz właściwym przechowywaniu.

Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji