Pracujemy dla was od 7:00 do 21:00.

Jak ukryć karnisz?

02.07.2020

Jeżeli podczas urządzania wnętrza zdecydowaliśmy się na zastosowanie karnisza sufitowego, warto zwrócić uwagę na fakt, iż będzie on stanowił widoczny element aranżacji okiennej. Jeśli karnisz ma pozostać ukryty, mamy do wyboru kilka rozwiązań na jego estetyczne zasłonięcie. Sposób wykonania karnisza ukrytego, będzie także uzależniony od stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie. Karnisz sufitowy to świetne rozwiązanie, gdy chcemy uzyskać minimalistyczną i lekką kompozycję. Karnisz szynowy przyczyni się także do optycznego powiększenia przestrzeni. Jak ukryć karnisz? Z czego wykonać karnisz ukryty? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Jak ukryć karnisz w suficie?
  • Karnisze ukryte w suficie podwieszanym
  • Ukryty karnisz - jak zrobić?
  • Jak zrobić osłonę na karnisz?
  • Zabudowa karnisza karton gips
  • Maskowanie karnisza jako sposób na wystrój wnętrza

We wpisie dowiesz się, jak ukryć karnisz w suficie, jak ukryć karnisz w suficie podwieszanym i jak zrobić karnisz ukryty. Przeczytasz także, jak samodzielnie zrobić osłonę na karnisz, jak zabudować karnisz karton-gipsem i jak wkomponować maskowanie karnisza w wystrój wnętrza.

Jak ukryć karnisz w suficie?

Karnisz sufitowy można ukryć za pomocą samodzielnie zbudowanej osłony z karton-gipsu, gotowej maskownicy lub za pomocą sztukaterii o różnych kształtach. Ważne, aby ostateczny wygląd rozwiązania, był dopasowany do charakteru pomieszczenia. Możliwe jest także ukrycie karnisza za pomocą sufitu podwieszanego, obniżającego sufit na całej jego powierzchni. Dotyczy to pomieszczeń szczególnie wysokich. Możemy zastosować nieco lżejszą konstrukcję, czyli sufit podwieszany, biegnący po obwodzie pomieszczenia.

Karnisze ukryte w suficie podwieszanym

Niezwykle nowoczesnym, a zarazem bardzo prostym rozwiązaniem na karnisz ukryty, jest montaż sufitu podwieszanego. Jeżeli dysponujemy odpowiednią wysokością pomieszczenia, możemy zastosować podwieszany sufit o wysokości min. 20 cm i maksymalnie 40 cm. Takie rozwiązanie wygląda bardzo estetycznie i nie rzuca się w oczy, jednocześnie zasłaniając szynę sufitową. Montaż sufitu podwieszanego umożliwia wkomponowanie listwy oświetleniowej, która dodatkowo podkreśli aranżację okienną wieczorową porą. Wybierając miejsce na montaż karnisza i wnęki, uwzględnij głębokość parapetu i kaloryfera.

Ukryty karnisz - jak zrobić?

Przede wszystkim będziesz potrzebować płyty kartonowo-gipsowej, którą należy dociąć na szerokość ściany z oknem. Powinna ona zasłaniać karnisz sufitowy i górną część firany, wraz z żabkami. Wysokość osłony karnisza nie może być zbyt duża, gdyż może przyczynić się do zablokowania okna. Nanieś na suficie grubość karnisza ołówkiem i pozostaw kilka centymetrów wolnej przestrzeni od szyny. Zamocuj karnisz w wyznaczonych miejscach i zamontuj osłonę z regipsu na profilu aluminiowym.

Jak zrobić osłonę na karnisz?

Do wykonania osłony na karnisz będziesz potrzebować płyty kartonowo-gipsowej, listwy sztukateryjnej lub gotowej maskownicy gipsowej. W każdym z przypadków należy wyznaczyć miejsce montażu osłony, uwzględniając szerokość parapetu, grzejnika oraz wysokość pomieszczenia i przykręcić do sufitu aluminiową listwę. Na brzeg maskownicy nanosimy klej montażowy i osadzamy ją na przygotowanej listwie. Osłonę karnisza przykręcamy do listwy.

Zabudowa karnisza karton gips

Zabudowy karnisza z karton-gipsu, pozwalają na swobodne dobranie szerokości i wysokości maskowania do gabarytów pomieszczenia. Aby osłona jeszcze lepiej pasowała do wnętrza, warto pomalować ją na ten sam kolor, który obecny jest na suficie. Pamiętaj o pozostawieniu 2-3 centymetrów marginesu, pomiędzy zabudową karnisza a szyną sufitową. Ułatwi to przesuwanie zawieszonych firan oraz komfortowe zakładanie żabek na szynę.

Maskowanie karnisza jako sposób na wystrój wnętrza

Listwy przysufitowe i maskownice gipsowe można ze sobą łączyć, dopasowując je do własnych potrzeb. Aby pozbyć się śladów po kołkach i śrubach, można wyrównać otwory za pomocą masy szpachlowej. Jeśli łączenia między elementami z płyty kartonowo-gipsowej są widoczne, postaramy się jak najdokładniej wyrównać powierzchnię masą szpachlową. Maskowanie karnisza można także pomalować w całości białą farbą

Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji