Pracujemy od 7:00 do 21:00.

Jak dobrać karnisz?

02.07.2020

Wybór karnisza jest kluczowym elementem przy wystroju okna. To właśnie na karniszu zawisną nasze ozdobne firany oraz zasłony. Wydawać by się mogło, że wybór karnisza nie sprawia problemów – nic bardziej mylnego. Otóż aby wybrać karnisz pasujący do całości wystroju wnętrza, potrzebujemy mieć choć podstawowe pojęcie o tym, co do czego pasuje. Jakie rodzaje karniszy są dostępne na rynku? Jak dobrać karnisz do wnętrza? Czym są karnisze szynowe? Jak dobrać rozmiar karnisza do okna?

Spis treści:

  • Jakie rodzaje karniszy są dostępne na rynku?

  • Jak dobrać karnisz do wnętrza?

  • Czym są karnisze szynowe?

  • Jak dobrać rozmiar karnisza do okna?

  • Karnisze - jak dobierać?

W tym wpisie przeczytasz ciekawe informacje na tematy związane z karniszem w domu. Jeśli ciekawi Cię, jakie karnisze są dostępne na rynku, jak dobrać odpowiedni karnisz do wnętrza oraz czym są karnisze szynowe i jak dobrać rozmiar karnisza do okna - zachęcamy do lektury.

Jakie rodzaje karniszy są dostępne na rynku?

W ofercie sklepów znajdziemy szeroki asortyment karniszy. Pozwoli on nam dopasować produkt do naszych oczekiwań. Wśród karniszy dostępnych na rynku znajdziemy karnisze drążkowe, szynowe. Karnisze drążkowe idealnie nadadzą się, jeśli nasz karnisz ma być przede wszystkim dekoracją, a powieszone na nim firany czy zasłony będą rzadko przesuwane. Karnisz drążkowy posiada tradycyjną zawieszkę z tzw. Żabkami- są to kółka, które przesuwamy po drążku. Karnisze szynowe chwalone są za możliwość dowolnego przesuwania dekoracji okiennych na całej długości karnisza.

Jak dobrać karnisz do wnętrza?

Aby dobrać odpowiedni karnisz, musimy zwrócić uwagę na parę istotnych spraw. Na początek zastanówmy się, jak szerokie okno posiadamy. Od szerokości okna zależeć będzie bowiem to, czy będziemy musieli kupić jeden czy dwa karnisze do zamontowania. Wśród produktów takich jak karnisze, możemy dowolnie przebierać w stylach – od retro do klasycznych. Karnisze wykonane z metalu mogą nadać pomieszczeniu eleganckiego wyglądu i świetnie będą komponowały się z ciężkimi zasłonami. Natomiast lekkie kolorowe karnisze możemy wykorzystać do pokoju dziecięcego. Jeśli szukasz karnisza, który pasował będzie do drewnianych podłóg – wybierz ten o odcieniu drewna jakie masz na podłodze.

Czym są karnisze szynowe?

Podobnie jak reszta rodzajów karniszy, służą do mocowania na nich zasłon oraz firan. Karnisze szynowe mogą pochwalić się dużą funkcjonalnością przy jednoczesnym zachowaniu estetyki z modelu drążkowego. Odgórny system mocowania sprawia, że bez problemu przesuniemy materiał po szynie w każdą stronę.

Jak dobrać rozmiar karnisza do okna?

Przed rozpoczęciem poszukiwać karnisza idealnego dla naszego wnętrza, musimy określić szerokość wnęki okiennej. Jeśli chcemy uzyskać efekt doskonale dobranego karnisza, należy do szerokości okna dodać z każdej strony po około 20 centymetrów. Dzięki temu trikowi, jeśli rozsuniemy zasłony na bok, nie będą zasłaniać nam one światła wpadającego do środka przez okno. Jeśli przez ustawienie mebli lub wymiar pomieszczenia nie jesteśmy w stanie dobrać symetrycznego karnisza pozostawmy jeden z boków dłuższy. Możemy również zamontować karnisz od ściany do ściany. Przy zakupie zbyt długiego karnisza istnieje oczywiście możliwość przycięcia go do odpowiednich rozmiarów. Jeśli zastosujemy specjalne końcówki na karnisze, od razu uzyskamy efekt wydłużenia drążka. Na koniec aby zachować właściwe odległości od nadproża okna do ścian, musimy umieścić karnisz minimum 5 cm nad górną krawędzią okna.

Karnisze - jak dobierać? 

Jeśli marzą Ci się piękne karnisze, jak dobierać ich rodzaj oraz zasłony i firanki do nich? Te pytania wcale nie są łatwe. Z jednej strony istnieją pewne standardy piękna, jednak warto zastanowić się co pasuje do naszej osobowości oraz do naszego wnętrza. Dobrze, jeśli mamy już zarys aranżacji, wtedy pozostają do zakupu karnisze. Jak dobierać i jakim kluczem kierować się przy uwzględnieniu stylu? Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze rozmiar, kolory oraz ogólna aura występująca w pomieszczeniach.


Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji